Māju celtniecība no lapegles šodien ir prioritārs virziens koka celtniecībā. Mājām no lapegles piemīt unikālas īpašības.
Lapegles koksne nepūst un nekļūst zila
Lapegle ir ļoti izturīga pret puvi. Relatīva bioloģiskā izturība (tās pakļautība iznīcināšanai ar sēnītēm un kukaiņiem) lapeglei ir divreiz augstāka, nekā priedei. Pēc Eiropas standarta EH 350-2; 1994 tā atrodas ļoti izturīgo šķirņu grupā, bet priedes koksne atrodas mēreni izturīgo šķirņu grupā. Lapegle ir dabīgs antiseptisks materiāls. Sveķu īpatnību rezultātā, kas piesātina lapegli, tā nav pakļauta kukaiņu uzbrukumiem, kā arī ļauj izmantot to bez jebkādas ķīmiskas apstrādes tādos gadījumos, kad citas šķirnes ir pakļautas puvei.
Lapegles celtņu ilgnoturība
Pēc fiziski-ķīmiskām īpašībām koksnes ilgnoturība ieņem vidējo stāvokli starp mīkstajām skuju koku šķirnēm, tādām kā priede, un cietajām lapu koku šķirnēm, tādām kā ozols. Būdama izžāvēta, lapegle un izstrādājumi no tās nav pakļauti puvei, tāpēc celtnes no tās stāv simtiem gadu. Sibīrijas lapegle ir ūdensizturīga, tai nedraud grauzēji un koksnes vaboles.
Izturība
Visi lapegles izturības rādītāji ir par 30-60% augstāki salīdzinājumā ar priedi. Turklāt, pateicoties īpašajam sveķu sastāvam, ar laiku lapegle paliek tikai izturīgāka. Pēc savas izturības lapegles koksni var salīdzināt ar ozola koksni. Lapegles koksnes izturība ir 109 vien., bet ozola- 110 vien. (pēc Brinnela skalas).
Ugunsizturība
Koksnes ugunsizturība ir apmēram 2 reizes augstāka nekā priedes koksnei.
Siltumvadītspēja
Sibīrijas lapegle nodrošina labu siltumizolāciju. Lapegles koksnes apjomīgā siltumietilpība ir augstāka, nekā priedes koksnei. Tas nozīmē, ka mājai no lapegles piemīt attiecīgi lielāks akumulētā siltuma daudzums. Tas parādās, kad apkures periodā temperatūra piekurinātā telpā vienmērīgāk izplatās diennakts laikā (māja lēnāk atdzīst), bet karstā vasaras laikā tur saglabājas vēsuma sajūta.
Skaistums
Dabīgs lapegles koks interjerā ir neatkārtojams savas dabīgās struktūras bagātības dēļ un ievieš mājā īpašu siltumu. Lapeglei piemīt dabisks spīdums tās augstās piesātinātības ar sveķiem dēļ, siltie toņi un bagāts nokrāsu klāsts no dzintara līdz gaiši- bordo, spilgti izteiktas gadskārtas, kuras ir viegli saskatāmas visos koksnes šķērsgriezumos, tādēļ nav nepieciešamības pastiprināt lapegles koksnes struktūru ar papildus krāsvielām.
Lapegles dziednieciskas īpašības tiek noteiktas ar tajā esošajām bioloģiski aktīvām vielām- antioksidantiem. Antioksidanti atbalsta organismu cīņā pret novecošanos un dažādām slimībām, it īpaši stresa, vides piesārņojuma, radiācijas apstākļos. No lapegles koksnes ražo arī unikālos medicīniskos preparātus, kurus izmanto išēmisko sirds slimību, astmas, cukura diabēta, kuņģa un aknu slimību gadījumos. Lapegles koksni izmanto arī audzēju veidošanās un infekcijas slimību riska samazināšanai. Mājā no Sibīrijas lapegles tiek samazināta migrēnas, neirožu iespējamība, kas ir saistīti ar asinsvadu spazmām. Visa ekspluatācijas termiņa laikā lapegle izdala dabīgos fitoncīdus, kas, iekļūstot cilvēka elpceļos, novērš saaukstēšanās un vīrusu slimības. Hipertonijas gadījumā tiek atzīmēti pozitīvi rezultāti arteriālā asinsspiediena samazināšanā. Lapegles augšanas apstākļi Angaras un Jeņiseja upju savienojumu rajonā ir tādi, ka lapegles koksne ir ekoloģiski tīra un nesatur alergēnus. Lapegles skujas satur flavonoīdus, tanīnus, ēterisko eļļu, askorbīnskābi, karotīnu, antociānus, katehīnus, organiskās skābes.
Dzīvot mājā no Sibīrijas lapegles ir prestiži, jo celt māju ne tikai sev, bet arī saviem mazbērniem, var tikai turīgs un nobriedis cilvēks.
SIA "SAKARNIEKS" 2014